25-04-18
Tuchola.
W Kartuzach uczestnicy wycieczki wstąpili do Galerii Kaszubskiej
Śladami historii w 100-lecie Niepodległej

21 kwietnia br. członkowie Borowiackiego Towarzystwa Kultury zrealizowali kolejny etap projektu „A to (też) Polska…”. Wybrali się na Kaszuby.

Jak przystało na świętowanie w tym roku 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczestnicy wycieczki odwiedzili Będomin, a w nim Muzeum Hymnu Narodowego i wystawę „Polskie Symbole Narodowe”. Tam odbyła się wspaniała lekcja historii. Pani Przewodnik odkryła wiele ciekawych epizodów z życia i działalności publicznej autora Mazurka Dąbrowskiego Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania hymnu narodowego.

Oprócz eksponatów z epoki i zabytkowego wnętrza pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku najcenniejszą kolekcją muzeum są muzykalia patriotyczne. Tworzą ją: śpiewniki i nuty polskich pieśni (w tym nuty i tekst Mazurka Dąbrowskiego wydane w Paryżu w 1826 r. w języku polskim i francuskim oraz dwie trawestacje hymnu wydane w Niemczech w XIX w.), słowa hymnów innych państw wzorowane na hymnie polskim, różne wersje Mazurka powstające w XIX w., najstarsze płyty gramofonowe z nagraniami polskich pieśni hymnicznych (takich jak „Rota”, „Chorał”, „Warszawianka”, „Boże coś Polskę” i „Jeszcze Polska nie zginęła”), gramofony z początku XX w. (w tym unikatowy gramofon miniaturowy i dwie miniaturowe płyty z nagraniem naszego hymnu).

W Kartuzach uczestnicy wycieczki wstąpili do Galerii Kaszubskiej, zwiedzili kolegiatę wraz z okolicznymi zabytkowymi zabudowaniami poklasztornymi. Z kolei w Stryszej Budzie udali się do Parku Miniatur, a następnie kolejką do Parku Gigantów. Motywem przewodnim parku są kaszubskie budowle w skali 1:25, między innymi osada kaszubska, latarnie morskie. Ponadto w parku zobaczyć można również obiekty z innych części Polski, a także ze świata. Wśród nich są Statua Wolności, Biały Dom, egipski Sfinks, Krzywa Wieża z Pizy czy też Chrystus z Rio.

Kolejnym etapem wycieczki z patriotycznymi akcentami była Kościerzyna, gdzie pod pomnikiem Józefa Wybickiego i przy legendarnym Remusie i jego „karze” uczestnicy wycieczki wykonali pamiątkowe fotografie. Wycieczkę zrealizowano jako zadanie otwartego konkursu na działalność publiczną ogłoszonego przez gminę Tuchola.

mat. UM Tuchola

Galeria zdjęć: TUTAJ