21-08-15
Gmina Gostycyn. Tematem przewodnim tegorocznego „Dziecińca” była woda
Wakacyjny dzieciniec - relacja

W piątek, 14 sierpnia Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Burchat” działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie zakończyło „Wakacyjny Dzieciniec” – zajęcia skierowane do  dzieci i młodzież z Gminy Gostycyn od 6 roku życia do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej.


W tym roku realizowaliśmy projekt  pt. „Wodne Harce” dofinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Zajęcia odbywały się w dniach 3 – 14 sierpnia w godz. od 10:00 do 14:00 w Szkole Podstawowej w Gostycynie.  Prowadzili je instruktorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gostycynie. Każdego dnia uczestnicy zajęć otrzymywali ciepły posiłek przygotowany przez panie z Caritasu Parafii pw. św. Marcina Gostycyn i z Koła Gospodyń Wiejskich w Gostycynie.

Tematem przewodnim tegorocznego „Dziecińca” była woda. Uczestnicy zajęć, codziennie, poprzez zabawę zdobywali wiedzę na jej temat. Dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy, uczestniczyły w podchodach, w zajęciach plastyczno – technicznych, kulinarnych i sportowych oraz w zabawach ruchowych, z chustą KLANZA i integracyjnych. Zdobytą wiedzą mogły się wykazać podczas quizu pt. „Co wiemy na temat wody?” z mini nagrodami. W dzienniczkach obserwacji – w parach, dziecko starsze z młodszym, notowały spostrzeżenia po wykonaniu doświadczeń, eksperymentów i innych zabiegów związanych z wodą. Dzieci znalazły się także w „Podwodnym wakacyjnym kinie” przygotowanym w GOK-u  w Gostycynie, gdzie obejrzały film familijny pt. „Pan Popper i jego pingwiny” oraz wymieniły kropelki zbierane przez 2 tygodnie na wodne dukaty uprawniające do zakupu popcornu, czy wody w sklepiku przy kinie.

Należy też wspomnieć, że podczas dwutygodniowych „Wodnych Harców” odwiedzili nas ciekawi goście powiązani z naszym wodnym tematem. Dietetyk opowiedział naszym milusińskim, jak ważna jest woda dla zdrowia i życia ludzi oraz o zdrowym odżywianiu. Harcerze, przed wycieczką do Gdańska porozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa na plaży i pobawili się z nimi. Druhowie z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostycynie, w upalny dzień sprawili dzieciom ogromną radość – spryskali wszystkich zimną wodą. Tego samego dnia przedstawiciele Borowiackiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tucholi opowiedzieli o swojej pracy i o zachowaniu podczas wodnych harców latem.

W tym roku wybraliśmy się również na dwie wycieczki: do Fojutowa, gdzie odwiedziliśmy Akwedukt i Wieżę Widokową, a na zakończenie zajęć do Gdańska, gdzie zwiedziliśmy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i wybraliśmy się na plażę.

Przez cały wrzesień, w siedzibie stowarzyszenia obejrzeć można wystawę poprojektową.

Mat. UG Gostycyn

Zdjęcie: img_1484.jpg Zdjęcie: img_1226.jpg Zdjęcie: img_1032.jpg Zdjęcie: img_1123.jpg Zdjęcie: img_1119.jpg Zdjęcie: img_1271.jpg